1. Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka jest jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia palców. Stan ten powstaje w wyniku ucisku nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez nadgarstek i unerwia dłoń, powodując objawy takie jak drętwienie i uczucie kłucia igłą w kciuku, palcu wskazującym lub środkowym, które zwykle nasilają się w nocy.
Jak leczyć: zespół ten może być leczony za pomocą leków przeciwzapalnych, fizjoterapii, a w niektórych przypadkach także operacji.
2. Polineuropatia obwodowa
Stan ten powstaje w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, które są odpowiedzialne za przenoszenie informacji z mózgu i rdzenia kręgowego do reszty ciała, co prowadzi do objawów takich jak osłabienie, ból i drętwienie kończyn i jest bardziej wyraźne w stopach i dłoniach.
Przyczyny, które mogą prowadzić do polineuropatii to na przykład cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, infekcje lub narażenie na substancje toksyczne.
Jak leczyć: leczenie pomaga kontrolować chorobę, więc lekarz zwykle przepisuje na przykład leki przeciwzapalne, antydepresyjne i/lub przeciwdrgawkowe.
3. Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do rozpadu mieliny, która pokrywa komórki nerwowe, upośledzając funkcjonowanie układu nerwowego i powodując objawy takie jak brak siły w kończynach, trudności w chodzeniu i koordynacji ruchów oraz drętwienie kończyn.
Jak leczyć: stwardnienie rozsiane leczy się za pomocą leków, które mogą zapobiec postępowi choroby, a także różnych sesji fizjoterapii w celu złagodzenia objawów i poprawy mobilności. Chcesz pomóc potrzebującym z stwardnieniem rozsianym? Portal wro.com.pl często organizuje legalne zbiórki.
4. Eeumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, której nie można wyleczyć i powoduje objawy takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk dotkniętych stawów, sztywność, trudności w poruszaniu stawami i drętwienie palców.
Jak leczyć: leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów rozpoczyna się zwykle od leków przeciwzapalnych, zastrzyków z kortykosteroidów. Dodatkowo lekarz może zalecić fizjoterapię, która ułatwi ruchomość stawów.