Wybór domu opieki dla osób starszych jest skomplikowanym zadaniem, zarówno dla przyszłego mieszkańca, jak i dla jego bliskich, ponieważ oznacza bardzo ważną zmianę w jego życiu. Jest to trudny i bardzo skomplikowany wybór, w którym należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie zapominając o tym, że podstawowym z nich jest konieczność zapewnienia kompleksowej opieki osobie starszej.

Moja pierwsza rada to udanie się do więcej niż jednego miejsca i poproszenie o informacje, aby móc je porównać i w ten sposób ocenić pozytywne i negatywne aspekty, które mają wszystkie obiekty. Zalecam również zaangażowanie dziadka. babci w podjęcie decyzji, ponieważ jeśli będzie zadowolony z dokonanego wyboru, proces adaptacji będzie szybszy i bardziej efektywny.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest dostępny budżet

Ponadto bardzo często można spotkać ceny w zależności od stopnia sprawności przyszłego mieszkańca i wsparcia, jakiego potrzebuje do wykonywania podstawowych czynności życia codziennego. Dlatego im większe uzależnienie, tym wyższa wymagana kwota. Należy również wziąć pod uwagę preferencje dotyczące pokoju, ponieważ pokoje mogą być wspólne lub jednoosobowe, przy czym te drugie są zazwyczaj droższe. W większości obiektów cena nie obejmuje niektórych usług, takich jak fryzjer, pedicure, transport medyczny na badania kontrolne itp., dlatego ważne jest, aby zapytać o te aspekty podczas pierwszej wizyty.

Lokalizacja ma fundamentalne znaczenie

Jeśli rezydencja znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania krewnych, zawsze zapewnia to większy spokój i zwiększa możliwości częstotliwości wizyt. Zaleca się również, aby w miarę możliwości ośrodek znajdował się w pobliżu miejsca zamieszkania pensjonariusza, ponieważ w ten sposób będzie on mógł zachować swoje zwykłe przyzwyczajenia, takie jak spotkania z sąsiadami, przyjaciółmi itp. Być może idealnym miejscem jest nowy dom dla seniorów w Warszawie. Sprawdź!

Warunki sanitarne, dieta

Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są warunki sanitarne, a czystość obiektów możemy zaobserwować podczas zwiedzania z przewodnikiem. Rezydencje muszą być dostosowane do potrzeb żywieniowych mieszkańców, dlatego ważne jest, aby zapytać, czy przygotowywane są specjalne diety, wartością dodaną jest to, że niektóre rezydencje dostosowują się do gustów, oferując alternatywne menu w przypadku, gdy rezydent nie lubi danych potraw.

Opieka

Ponadto, ośrodek musi oferować kompleksową opiekę, która obejmuje wszystkie kluczowe aspekty życia osoby starszej: zdrowie, psychikę, sprawy socjalne, duchowe, itp. Ważne jest, aby dom opieki oferował szeroki wachlarz zajęć, które są atrakcyjne i motywujące dla osób starszych i które odpowiadają ich gustom i preferencjom.