Kaszel alergiczny jest rodzajem uporczywego, suchego kaszlu, który pojawia się po kontakcie z substancją uczulającą, którą może być np. kurz (pyłek domowy), sierść kota lub psa, czy pyłki kwiatów i drzew.
Ten rodzaj kaszlu występuje częściej wiosną i jesienią, choć może pojawić się również zimą, ponieważ o tej porze roku bywamy częściej w zamkniętych pomieszczeniach, co prowadzi do gromadzenia się substancji alergizujących wewnątrz.
Kaszel alergiczny może również towarzyszyć innym objawom, takim jak swędzenie oczu i katar. Ważne jest, aby w obecności tych objawów zgłosić się do lekarza, aby można było przeprowadzić ocenę i przepisać najbardziej odpowiednie leczenie.
Możliwe przyczyny
Kaszel alergiczny jest zwykle związany z alergią oddechową, której głównymi przyczynami są na przykład kurz domowy i pyłki roślin.
Oprócz tego kaszel alergiczny może wystąpić z powodu obecności grzybów w otoczeniu, pleśni, wilgoci, sierści i piór zwierząt lub substancji obecnych w otoczeniu, takich jak na przykład perfumy, chlor z basenów czy dym papierosowy. Normalne jest więc, że osoby z kaszlem alergicznym mają np. katar lub zapalenie zatok. Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i chorobach? Sprawdź dziennikinternetowy.pl, gdzie znajdziesz więcej podobnych artykułów.
Główne objawy
Kaszel alergiczny charakteryzuje się tym, że jest suchy, uporczywy i drażniący, czyli jest to kaszel bez flegmy i innych wydzielin. Kaszel ten występuje zwykle kilka razy dziennie, głównie w nocy, a gdy się zacznie, wydaje się, że nigdy nie ustanie.
Człowiek może mieć alergię oddechową i nie wiedzieć o tym. Dlatego jeśli masz uporczywy suchy kaszel, koniecznie udaj się do alergologa na testy alergiczne. Dzieci rodziców alergików są bardziej narażone na rozwój alergii oddechowej, a co za tym idzie, częściej cierpią na uporczywy suchy kaszel.
Jak pozbyć się kaszlu alergicznego?
Leczenie kaszlu alergicznego powinno być ukierunkowane w zależności od jego przyczyny, zaczynając od unikania kontaktu z substancją uczulającą.
W celu uzyskania natychmiastowej ulgi lekarz może przepisać lek na alergię, jednak konieczne może być również bardziej szczegółowe leczenie, w tym stosowanie sprayów do nosa, wziewnych kortykosteroidów i/lub płukanek do nosa, w zależności od występujących symptomów Oprócz tego ważne jest również picie większej ilości wody i płynów, ponieważ pomoże to złagodzić dyskomfort gardła i zmniejszyć kaszel.