Ustąpić miejsca w metrze lub autobusie, pomóc komuś przejść przez ulicę, pomóc przyjaciołom w przeprowadzce… Pomaganie innym może być czymś prostym, codziennym, co przynosi korzyści nie tylko innym, ale i nam samym.

Wszystko się sumuje, wszystko się liczy, a konsekwencje takich działań oprócz tego, że są korzystne, są nieprzewidywalne: nasi sąsiedzi z kolei będą bardziej wrażliwi na starania innych, osoby starsze będą opowiadać o naszym geście, a inni będą brać z nas przykład w autobusie. A wszystko to nie zapominając o ogromnej satysfakcji, jaka płynie z pomagania innym!

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc innym. Mały gest, taki jak uśmiech we właściwym czasie, miłe powitanie lub klepnięcie po plecach w odpowiednim momencie może mieć skutki, których nie jesteś w stanie sobie wyobrazić.

Uprawianie sportu charytatywnego

Ile kosztują nas takie małe gesty, które poprawiają stan naszej społeczności? Nic. Czasami nawet je robimy i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podobnie jak ten przykład, jest wiele innych rzeczy, które możemy zrobić bez wysiłku, w naszym codziennym życiu, aby pomóc innym, poprawić trochę nasz świat, a przede wszystkim, aby być szczęśliwszym, lepszym i bardziej komfortowym z samym sobą.

Tego typu gesty są w wielu przypadkach początkiem ważnych inicjatyw, które są częścią tego, co obecnie znamy jako globalne obywatelstwo, koncepcji mającej na celu konsolidację sieci ludzi na świecie, którzy przyczyniają się do poprawy warunków środowiska, w którym żyją.

Ale nie tylko: te sieci globalnego obywatelstwa opierają się między innymi na takich wartościach jak dialog, sprawiedliwość, solidarność, obrona praw i wolności, zaangażowanie, współodpowiedzialność i świadomość ekologiczna.